​Kontakt

Här hittar du telefonnummer och andra kontaktuppgifter till skolan och oss som arbetar här. Vad det än gäller – frågor, problem, tips eller idéer – tveka inte att kontakta oss!

Kontaktformulär

Om du har behov av gymnasieplats eller frågor gällande intagning till hösten 2019 så kontaktar du rektor Christine Ripås

Christine Ripas, Rektor

070-520 60 55

christine.ripas@tabyyrkesgymnasium.se

Henrik Von Porat, Huvudman

070-316 58 61
Henrik.von.porat@telia.com

Ulla Wrethagen, Biträdande rektor

073-620 54 81
ulla.wrethagen@tabyyrkesgymnasium.se

Marie Strandberg, Studie och yrkesvägledare

marie.strandberg@tabyyrkesgymnasium.se

Besöks- och postadress:

Täby Yrkesgymnasium
Enhagsvägen 11
187 40 Täby


Lärare

Masoud Khanzadeh, Samordnare Språintroduktion

Ämne: Natruvetenskapliga ämnen, Matematik, Språkintro

masoud.khanzadeh@tabyyrkesgymnasium.se

Eva Mattinson

Ämne: Engelska, Svenska och Svenska som andra språk, Språkintro

E-post: eva.mattinson@tabyyyrkesgymnasium.se

Göran Pihl

Göran Pihl
Ämne: Yrkeslärare, personbil
E-post: goran.pihl@tabyyrkesgymnasium.se

Stefan Runberg

Stefan Runberg
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: stefan.runberg@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Helena Hjord
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: helena.hjord@tabyyrkesgymnasium.se

Iwona Sjölie

Iwona Sjölie
Ämne: Matematik och Naturkunskap, förstelärare
E-post: iwona.sjolie@tabyyrkesgymnasium.se

Mats Rösund

Mats Rösund
Ämne: Yrkeslärare, personbil
E-post: mats.rosund@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Pierre Becker
Ämne: Lack & Karosslärare
E-post: pierre.becker@tabyyrkesgymnasium.se

Kristoffer Gustafsson

Kristoffer Gustafsson
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: kristoffer.gustafsson@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Joakim Westerlund
Ämne: Elevassistent
E-post: joakim.westerlund@tabyyrkesgymnasium.se

Gunilla Klevhamre

Gunilla Klevhamre
Ämne: Språkintro, SVA lärare
E-post: gunilla.klevhamre@tabyyrkesgymnasium.se

Rabi Yousef

Rabi Yousef
Ämne: Historia, Samhällskunskap, Språkintro
E-post: rabi.yousef@tabyyrkesgymnasium.se

Kurator

Person

Monica Jones
E-post: monica.jones@tabyyrkesgymnasium.se
Telefon: 0737-019149
Monica är på skolan måndagar och torsdagar.


Synpunkter och Klagomål

Vårt mål är att erbjuda en bra lärmiljö och en utbildning av god kvalitet. Därför är det viktigt för oss att få ta del av synpunkter och klagomål i syfte att kunna utveckla och förbättra verksamheten

Till vem framför jag mina synpunkter och klagomål?

Du kommer att få svar inom 10 arbetsdagar. Svar ska lämnas muntligt eller skriftligt.