​Kontakt

Här hittar du telefonnummer och andra kontaktuppgifter till skolan och oss som arbetar här. Vad det än gäller – frågor, problem, tips eller idéer – tveka inte att kontakta oss!

Kontaktformulär

Om du har behov av gymnasieplats eller frågor gällande intagning till hösten 2019 så kontaktar du rektor Christine Ripås

Christine Ripås, Rektor

Telefon: 070-520 60 55
E-post:christine.ripas@tabyyrkesgymnasium.se

Henrik Von Porat, Huvudman

Telefon: 070-316 58 61
E-post: henrik.von.porat@telia.com

Mathias Svensson, Biträdande rektor

Studie- och yrkesvägledning
Telefon: 073-620 54 81
E-post: mathias.svensson@tabyyrkesgymnasium.se

Besöks- och postadress:

Täby Yrkesgymnasium
Enhagsvägen 11
187 40 Täby


Lärare

Person

Masoud Khanzadeh, Samordnare Språintroduktion
Ämne: Natruvetenskapliga ämnen, Matematik, Språkintro
E-post: masoud.khanzadeh@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Eva Mattinson
Ämne: Engelska, Svenska och Svenska som andra språk, Språkintro
E-post: eva.mattinson@tabyyyrkesgymnasium.se

Göran Pihl

Göran Pihl
Ämne: Yrkeslärare, personbil
E-post: goran.pihl@tabyyrkesgymnasium.se

Stefan Runberg

Stefan Runberg
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: stefan.runberg@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Helena Hjord
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: helena.hjord@tabyyrkesgymnasium.se

Iwona Sjölie

Iwona Sjölie
Ämne: Matematik och Naturkunskap, förstelärare
E-post: iwona.sjolie@tabyyrkesgymnasium.se

Mats Rösund

Mats Rösund
Ämne: Yrkeslärare, personbil
E-post: mats.rosund@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Pierre Becker
Ämne: Lack & Karosslärare
E-post: pierre.becker@tabyyrkesgymnasium.se

Kristoffer Gustafsson

Kristoffer Gustafsson
Ämne: Yrkeslärare, transport
E-post: kristoffer.gustafsson@tabyyrkesgymnasium.se

Person

Joakim Westerlund
Ämne: Elevassistent
E-post: joakim.westerlund@tabyyrkesgymnasium.se

Gunilla Klevhamre

Gunilla Klevhamre
Ämne: Språkintro, SVA lärare
E-post: gunilla.klevhamre@tabyyrkesgymnasium.se

Rabi Yousef

Rabi Yousef
Ämne: Historia, Samhällskunskap, Språkintro
E-post: rabi.yousef@tabyyrkesgymnasium.se

Specialpedagog

Person

Karin Stoltz
E-post: karin.stoltz@tabyyrkesgymnasium.se

Kurator

Person

Kerstin Lövgren
E-post: kerstin.lovgren@tabyyrkesgymnasium.se
Telefon: 0737-019149
Kerstin är på skolan måndagar och tisdagar.


Synpunkter och Klagomål

Vårt mål är att erbjuda en bra lärmiljö och en utbildning av god kvalitet. Därför är det viktigt för oss att få ta del av synpunkter och klagomål i syfte att kunna utveckla och förbättra verksamheten

Till vem framför jag mina synpunkter och klagomål?

Du kommer att få svar inom 10 arbetsdagar. Svar ska lämnas muntligt eller skriftligt.